Hírek
2025. Április 20. 19:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Fertő-Hanság Nemzeti Park
Miért jó, ha fekete rigó költözik a kertünkbe?

A fekete rigó az egyik legkönnyebben felismerhető énekesmadarunk, mely örömet okoz a kertünkben.
Megjelenése és éneke mellett azonban a kertészkedésben és a növényeink egészségében is segít nekünk.
Vizsgálatok során a rigók táplálékaként ezek a rovarok kerültek elő: sodrómolyok, tollascsápú araszolók, kis téliaraszolók, pattanók, cserebogarak, plusz mindenféle bogár lárvája.
Nézzük, hogy néhány "étel" elfogyasztásával mi is történik? Mitől véd meg bennünket a rigó?
- A sodrómolyok egyes fajai kártevőnek minősülnek. Tavasszal az áttelelt hernyói a rügyeket odvasítják, összesodorják a fiatal hajtásokat. Ha hűvös a tavasz, a hernyók fejlődése is lassabb, ilyenkor a fejlett hernyók a fiatal termést is károsíthatják. Tápnövényeik között az összes almatermésű és csonthéjas gyümölcsfát megtalálhatjuk.
- A tollascsápú araszolók hernyójának tápnövényei a különféle gyümölcsfák. A tavasszal kikelő hernyók kívülről rágják a rügyeket, majd a hajtáson ülve károsítják a fakadó virágokat, leveleket. Később karéjozva rágják a kifejlett leveleket; tarrágást is okozhatnak!
-A kis téli araszoló amellett, hogy jelentős erdészeti kártevő, a tavasszal gyümölcsöskertekbe is betelepülhetnek. Kedvenc tápnövényeik a cseresznye és a meggy. Kártételük kettős: egyrészt a lombozatot fogyasztva gyakran akár tarrágást is okozhatnak, másrészt nagyon szívesen fogyasztják az éppen kötődött cseresznye és meggy magkezdeményeit: az ilyen kiüregesített gyümölcskezdemények rövidesen lehullanak, belőlük termés nem fejlődik.
- A tavaszi cserebogár frissen kifejlődő hajtásokat eszik, megrágja például a szőlő hajtásait, de különösen szereti a díszfák, gyümölcsfàk leveleit is. Ennek megfelelően komoly és súlyos kárt okoz, főként, ha korábban és nagy tömegben bújik ki a pajorlétből. Itt fontos megemlíteni, hogy a pajor könnyen összetéveszthető a védett nagy szarvasbogàr és orrszarvúbogàr làrvàjàval, ezért ha nem ismerjük fel száz százalékos biztonsággal, inkább kérjünk szakértő segítséget!
A fekete rigó a fiókanevelés időszakában rengeteg hernyót, bogarat, lószúnyogot szed össze. De sokszor láthatjuk azt is, amikor egy-egy méretes gilisztàt húz ki a talajból.
Ha szeretnénk ősszel és télen is szívesen látni ezeket a madarakat, akkor itt az ideje a gyümölcstermő bokrok és őshonos cserjék ültetésének! A fekete rigók ugyanis ősszel nemcsak bogarakat fogyasztanak, de szívesen csipegetik a gyümölcsöket, magvakat.
Vegyszer helyett teremtsünk élőhelyet a fekete rigóknak!
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 20. 13:00, vasárnap | Helyi
Pályázatok önkéntes tűzoltó- és mentőszervezeteknek
Évek óta hétszázmillió forint az éves pályázati keret.