Hírek
2025. Április 20. 13:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Pályázatok önkéntes tűzoltó- és mentőszervezeteknek

Évek óta hétszázmillió forint az éves pályázati keret.
A központi költségvetésben az elmúlt évekhez hasonlóan idén is hétszázmillió forint áll rendelkezésre az önkéntes tűzoltó egyesületek és az önkéntes mentőszervezetek támogatására.
Ebből az összegből hatszázmillió forint az önkéntes tűzoltó egyesületek, százmillió pedig a mentőszervezetek fejlesztésére fordítható. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a Magyar Tűzoltó Szövetség közreműködésével közösen pályázatot írt ki, a hivatásos tűzoltósággal együttműködési megállapodással rendelkező tűzoltó egyesületeknek május 7-ig kell eljuttatniuk pályázati anyagukat az illetékes tűzoltóságra.
A pályázati lehetőség évről évre segíti az egyesületek fejlődését, jelentős szerepet játszik abban, hogy folyamatosan erősödni tud az együttműködés a hivatásos és az önkéntes szervezetek között. A tűzoltó egyesületek 2024-ben több mint 9 ezer 500 káreseménynél támogatták a katasztrófavédelmi szervek munkáját.
Pályázni hagyományosan tűzoltási, műszaki mentési, ifjúságnevelési és hagyományőrzési tevékenységhez kapcsolódó működési és felhalmozási költségek finanszírozására, műszaki, technikai és informatikai fejlesztésre, valamint az önkéntesek oktatásának támogatására lehet.
Támogatás nyerhető EDR rádiókra, tűzoltóvédő- és technikai eszköz beszerzésére, egyéb eszköz beszerzésére, gépjármű és tűzoltótechnikai eszköz felújítására, javítására, valamint szertárépítésre és felújításra. Egy egyesület csak egy pályázatot nyújthat be, az elnyerhető összeg kategóriánként eltérő.
Az önkéntes tűzoltó egyesületek pályázati dokumentumai
A katasztrófavédelemmel együttműködő hazai önkéntes mentőszervezetek tagjai olyan állampolgárok, akik rendkívüli helyzetekben is a közösség szolgálatában állnak, különböző speciális képességeikkel akár életet is mentenek. Az önkéntes mentőszervezetek hatékonyan és gyorsan tudnak reagálni veszélyhelyzetekre, és speciális felkészültségük alapján kiegészítik a hivatásos erők munkáját. Az önkéntesek általában helyi közösségekből érkeznek, ennek köszönhetően jól ismerik annak sajátosságait, és képesek gyorsan és hatékonyan segíteni.
Az önkéntesek szabadidejüket és energiájukat szentelik a közösségnek, munkájuk komoly értéket képvisel. A katasztrófavédelem évente meghirdetett pályázatával igyekszik munkájukat támogatni. Az önkéntes mentőszervezetek a katasztrófavédelem Nemzeti Minősítési Rendszerében különböző szakterületekre – például keresőkutyás és búvártevékenységre, kötéltechnikai mentésre, városi kutató és mentő képességekre – szerezhetnek nemzeti minősítést, így vehetnek részt a katasztrófák elleni védekezésben.
2012 óta az önkéntes mentőszervezetek alkalmazásának száma megtízszereződött, részt vettek a törökországi földrengést követő mentésben, a szabolcsi viharkárok felszámolásában, a dunai árvízi védekezésben és számos más kiemelt káresemény kezelésében.
Az önkéntes mentőszervezetek pályázati dokumentumai
A pályázati dokumentációkat az önkéntes tűzoltó egyesületeknek és mentőszervezeteknek május 7-ig kell eljuttatniuk ahhoz a hivatásos tűzoltósághoz, amellyel az egyesületnek együttműködési megállapodása van. A beérkezett pályázatok elbírálása legkésőbb június 30-ig megtörténik.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 20. 19:00, vasárnap | Helyi
Miért jó, ha fekete rigó költözik a kertünkbe?
A fekete rigó az egyik legkönnyebben felismerhető énekesmadarunk, mely örömet okoz a kertünkben.