Városlista
2024. szeptember 18, szerda - Diána

Hírek

2024. Augusztus 10. 19:00, szombat | Helyi
Forrás: GREE

Már Magyarországon is elérhető az új technológia, mellyel energiahatékony módon javítható lakások levegőminősége

Már Magyarországon is elérhető az új technológia, mellyel energiahatékony módon javítható lakások levegőminősége

Nincs többé penészes, rossz levegő.

Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a lakások levegőminőségének javítása, különösen az egészségügyi előnyök és az energiahatékonyság szempontjából. Mostanra megszületett a technológia arra, hogy klímaberendezésekkel javítható legyen a beltéri levegő minősége is.

A friss levegő modulok egészségre gyakorolt hatása is jelentős, de az energiagazdaságosság terén is előnyösek. A külső levegő szűrése és tisztítása révén csökkentik a beltéri allergének, por, pollen és egyéb szennyező anyagok jelenlétét, amelyek légzőszervi problémákat okozhatnak. Ezen felül a folyamatos frisslevegő-ellátás segít megakadályozni a penész és egyéb gombák kialakulását, amelyek szintén egészségügyi kockázatot jelentenek, azon felül, hogy a friss levegő önmagában is jobb közérzethez vezet.

Hogyan működik a friss levegő modul?

„A hagyományos klímaberendezések fő feladata a belső tér hőmérsékletének szabályozása, azaz a levegő hűtése vagy fűtése. Ezek az eszközök zárt keringési rendszert használnak, ami azt jelenti, hogy a már bent lévő levegőt újra és újra keringtetik a hőcserélőkön keresztül. Az elmúlt években már megjelentek olyan berendezések, amelyek képesek friss levegő bejuttatására is. Ezek általában egy csövön keresztül szívnak friss levegőt a beltérbe. Azonban energiahatékonysági szempontból ezek a rendszerek nem megfelelőek, hiszen a friss levegő nyáron melegen, télen pedig hidegen jut az épületbe, amit újra le kell hűteni, vagy fel kell fűteni" – magyarázza a Gree légkondicionálók műszaki szakértője. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.

„Ezzel szemben a friss levegő modulok kifejezetten a külső friss levegő bejuttatására és a beltéri levegő minőségének javítására szolgálnak. Ezek a rendszerek szintén külső levegőt szívnak be, de azt szűrőkön keresztül megtisztítják, és egy hőcserélő segítségével előhűtik vagy előmelegítik, mielőtt azt a helyiségbe juttatják. Az elhasznált beltéri levegőt elszívják, és egy hővisszanyerő rendszeren keresztül vezetik ki, hogy energiát takarítsanak meg. Vagyis az elhasznált levegő hőenergiája az épületen belül marad, nem dobjuk ki az ablakon"

„A modul energiafelhasználása szinte jelentéktelen. Ehhez képest rengeteg hőenergiát képes visszanyerni a szellőztetés mellett, így az épület energiafelhasználása már a telepítés pillanatától kezdve javul" – elemez tovább a szakértő.

Speciális telepítési szakértelmet igényel a friss levegő modul

A komolyabb hővisszanyerő berendezések telepítése során figyelembe kell venni a légcsatornák megfelelő kialakítását, a szűrőrendszerek telepítését, valamint a hővisszanyerő rendszerek integrálását. Ez komplexebb feladat, mint egy friss levegő modul telepítése. „A friss levegő modult egyszerűen telepítheti egy klímaszerelő is, hiszen nem igényel ilyen jellegű tervezést, azonban az optimális működés érdekében fontos, hogy a telepítést és a rendszer karbantartását szakemberek végezzék, akik ismerik az ilyen típusú rendszerek működését és beállítási lehetőségeit".

Milyen létesítményekbe ajánlott elsősorban a friss levegő modullal rendelkező klímaberendezés?
Magas légzárású, modern lakóépületekben, ahol a természetes szellőzés nem elegendő a megfelelő levegőminőség biztosításához.

Olyan irodák, kereskedelmi létesítmények, munkahelyek esetén, ahol a magas létszám miatt is fontos a friss levegő folyamatos biztosítása a munkavállalók jóléte és teljesítménye érdekében.

Kórházak, rendelők és egyéb egészségügyi létesítmények esetén, ahol a levegőminőség kritikus a betegek és az alkalmazottak egészsége szempontjából.

Iskolákban, oktatási intézményekben, ahol sokan tartózkodnak egy helyen, és ahol a friss levegő biztosítása hozzájárulhat a tanulási környezet javításához.

„A friss levegő modulok hatékony és energiatakarékos megoldást nyújtanak a beltéri levegőminőség javítására, különösen olyan helyeken, ahol a levegő cseréje és tisztítása különösen fontos. Az egészségügyi előnyök és az energiahatékonyság révén ezek a rendszerek hosszútávon jelentős megtakarítást és jobb életminőséget biztosítanak.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 17. 16:00, kedd | Helyi

Megkezdődik a kapuvári csapadékvíz-elvezetés rekonstrukciójának első üteme

Projektindító sajtóközlemény

2024. Szeptember 17. 09:00, kedd | Helyi

Eboltás Osliban és Babóton

Az ebek veszettség elleni védőoltása kötelező!

2024. Szeptember 16. 16:00, hétfő | Helyi

Csaknem négyszázszor vonultak viharkárhoz a hivatásos és önkéntes tűzoltók három nap alatt

Az elmúlt hétvégén a viharos szeles időjárás adott rengeteg munkát a tűzoltóknak.