Hírek
2012. Szeptember 30. 10:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: WEBBeteg
Védekezzen ellene! – A gennyes agyhártyagyulladás
A gennyes agyhártyagyulladás az egyik legrettegettebb, nemritkán halállal végződő, baktériumok által okozott betegség.
A kórképet gyakran okozó Neisseria meningitidis (ebből is a B és C szerotípus) állandóan jelen van környezetünkben, tünetmentesen hordozhatjuk, tehát bárhol megfertőződhetünk és súlyosabb tünetek (agyhártyagyulladás, szepszis) is kialakulhatnak.
A baktérium cseppfertőzés útján terjed, és számos hajlamosító tényező ismert (pl. zajló légúti betegség, láz, legyengült immunrendszer, alultápláltság, dohányzás), melyek megkönnyítik a szervezetbe történő bejutását. A betegség sokszor zsúfoltabb környezetben jelentkezik (iskolák, kollégiumok!) és téli – kora tavaszi halmozódást mutat.
Tanulmányok szerint a súlyosabb kórképek kialakulása szempontjából a két legveszélyeztetettebb korosztály a csecsemő -, és kisdedkorúak, illetve a közösségi élet miatt a tinédzserek. Ezen felül rizikócsoportba tartoznak mindazok, akiknél a korábban már említett hajlamosító tényezők állnak fenn.
A fertőzés korai szakaszában jelentkező tünetek: láz, fejfájás, hányinger, hányás, nyak-merevség, esetleg ízületi fájdalom. Csecsemőknél kevésbé jellegzetesek ezek a tünetek, inkább aluszékonyság, étvágytalanság, magas hangú sírás, a kutacs elődomborodása figyelhetők meg.
Az idegrendszer érintettsége esetén, a későbbiekben, sokszor néhány órán belül jelentkezhet fényérzékenység, viselkedésváltozás, zavartság, kóma. Az ún. szepszis (mely során a keringésbe jutó baktériumok és toxinjuk megtámadják a szerveket) felléptekor gyakran figyelhetünk meg nyomásra el nem halványuló élénkvörös bőrjelenségeket, később sok szervi elégtelenséget, keringészavarok miatt csonkolást igénylő végtagelhalást is.
Azt, hogy kinél mely tünetek jelentkeznek, lehetetlen előre megjósolni, éppúgy kialakulhat tünetmentes hordozás, mint az idegrendszeri károsodással, vagy akár a végtag elvesztésével járó súlyosabb forma.
A diagnózis alapja a vér- és gerincfolyadék vétel, illetve az így nyert minták mikrobiológiai vizsgálata. A kezelés intenzív, fertőző osztályokon zajlik, akár több héten át. Kialakult tünetek esetén a betegség halálozási aránya sajnos elég magas (20%), és gyógyulást követően is szövődmények (agytályog, süketség, epilepszia, mentális károsodás) maradhatnak vissza.
Sokan nem tudják, de a kórokozó ellen többféle védőoltás kapható, mely segítségével megelőzhető a betegség kialakulása. Valamennyi védőoltás 70 százalékos TB támogatással kapható két éves kor alatti gyermekek részére, lehetővé téve az egyik legveszélyeztetettebb korosztály védelmét.
A forgalomban levő oltóanyagok között van olyan, amely a lejárati időn belül, egyszeri alkalommal, 9 hónapig szobahőmérsékleten is tárolható. A szobahőmérsékleten való tárolás után a készítmény visszatehető a hűtőszekrénybe, a lejárati idő végéig. Mint minden nem kötelező oltás esetén, a vakcináció egyéni mérlegelés eredménye.
Saját és gyermekünk egészsége érdekében érdemes vállalni és kihasználni a megelőzés e módját. Forduljon háziorvosához!
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 26. 13:00, kedd | Helyi
Karácsonyi adománygyűjtés Kónyban és Rábatamásiban
Tartós élelmiszereket gyűjtenek rászoruló családok részére.
2024. November 26. 09:00, kedd | Helyi
Halálos munkahelyi balesethez is vonultak a tűzoltók a múlt héten
A 47. héten történt.
2024. November 25. 16:00, hétfő | Helyi
Adventi naptárt készítenek gyerekrajzokból Beledben
Rajzpályázat