Városlista
2025. április 4, péntek - Izidor

Hírek

2021. Június 17. 16:10, csütörtök | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Peking és Moszkva nemzetközi partnerekkel folytatná a Hold-kutatást

Peking és Moszkva nemzetközi partnerekkel folytatná a Hold-kutatást

Nemzetközi partnerekkel közösen folytatná a Hold-kutatást Kínai és Oroszország a nemzetközi Hold-kutatási állomáson (International Lunar Research Station, ILRS)

- adta hírül a Hszinhua kínai állami hírügynökség, miután a két ország űrhatóságai közös tájékoztatót adtak ki a projektről.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) és a Roszkoszmosz szerdán, az interneten tette közzé ezzel kapcsolatos felhívását.

A tervezett ILRS projektről a két hatóság által kiadott tájékoztató egyebek mellett a projekt tudományos célkitűzéseit, módszertani megközelítéseit, valamint együttműködési területeit és lehetőségeit ismertette.

A projektet három fázisra osztották. Az első, 2021 és 2025 közötti szakasz fókuszában a Hold feltérképezése, a helyszín kiválasztása, valamint a biztonságos, puha landolás technológiai feltételeinek előkészítése áll. 2026 és 2035 között a kutatóállomás irányító központjának, valamint a Holdról vett minták Földre szállításának technológiai ellenőrzésére fektetnék a hangsúlyt. Ebben a szakaszban fejeznék be a röppályán, illetve a felszínen működő energia-, kommunikációs és szállítási szolgáltatások kialakítását. 2035-től kezdődően a projekt a Hold-kutatásra, -felderítésre összpontosítana. Onnantól kezdve biztosítanák emberek Holdra juttatását, és a felmerülő szükségleteknek megfelelően bővítenék a modulokat.

Kína és Oroszország márciusban állapodott meg egy nemzetközi Hold-kutató állomás létrehozásáról. A Roszkoszmosz még januárban közölte, hogy kilép hasonló célú, Gateway nevű amerikai projektből. A lépést az orosz űrhatóság azzal indokolta, hogy az együttműködésben az amerikai félen túl a külső partnerek részvétele korlátozott. Moszkva mindazonáltal hajlandóságát fejezte ki arra, hogy folytassa a szakmai párbeszédet Washingtonnal.

Kína az utóbbi években több sikeres Hold-missziót vitt véghez. Kínai űrjármű elsőként 2013-ban jutott el a Hold felszínére, 2019-ben pedig a Csang'o-4 a Hold a Földtől távolabb eső, sötét oldalán landolt. Tavaly decemberben Kína a világ harmadik országaként kőzetmintákat hozott vissza a Földre, amire ráadásul 1976 óta először volt példa.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 04. 07:57, péntek | Külföld

Leminősítette Kínát a Fitch Ratings

2025. Április 04. 07:53, péntek | Külföld

Több százan vonultak fel Kolozsváron egy magyar fiatal bántalmazása ellen tiltakozva

Több százan vonultak fel csütörtökön este Kolozsváron egy magyar fiatal hétfőn este elkövetett bántalmazása ellen tiltakozva.

2025. Április 02. 07:40, szerda | Külföld

Fehér Ház: az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer

Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.