Hírek
2024. November 17. 19:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: 24.hu
Nem tudjuk kezelni azt a műanyag mennyiséget, amelyet előállítunk
A hónap végén a Dél-Koreában tárgyalnak a műanygok visszaszorítását célzó jogilag kötelező globális egyezményről.
Egy új elemzés alapján a műanyagszennyezés megváltoztatja a Föld teljes rendszerét, súlyosbítja az éghajlatváltozást, a biológiai sokféleség csökkenését, az óceánok savasodását, valamint az édesvíz- és földhasználat problémáit – írja a 24.hu a The Guardian cikkére hivatkozva. A szakértők szerint a műanyagot nemcsak hulladékproblémaként kell kezelni, hanem olyan termékként, amely károsítja az ökoszisztémákat és az emberi egészséget.
A figyelmeztetést nem sokkal azelőtt adták ki, hogy november 25-én megkezdődne Dél-Koreában a végső tárgyalás egy, a műanyagszennyezés visszaszorítását célzó, jogilag kötelező érvényű globális egyezményről. A megállapodás egyik legvitatottabb pontja, hogy bele kellene-e foglalni a 712 milliárd dolláros műanyaggyártó iparág korlátozását.
2022-ben világszerte legalább 506 millió tonna műanyagot állítottak elő, de az éves mennyiségnek csupán a 9 százalékát hasznosítják újra. A maradékot elégetik, hulladéklerakókban helyezik el vagy eldobják. A mikroműanyagok ma már mindenütt ott vannak, még a Mariana-árokban is.
A friss tanulmány a műanyag környezetre, egészségre és emberi jólétre gyakorolt hatásait vizsgálja. Patricia Villarrubia-Gómez, a Stockholmi Reziliencia Központ munkatársa és kollégái arra kérik az ENSZ-tárgyalások résztvevőit, hogy ne tekintsék puszta hulladékproblémának a műanyagszennyezést, hanem foglalkozzanak a műanyag teljes életútjával a nyersanyag-kitermeléstől a gyártáson és felhasználáson át a környezetbe áramlásig.
A műanyagok visszaszorításáról szóló tárgyalások rengeteg fosszilis és ipari lobbistát vonzanak. Az egyszer használatos műanyagok mintegy 98 százaléka fosszilis energiahordozókból készül.
Luis Vayas Valdivieso, az ENSZ-szerződésről szóló tárgyalások elnöke, Ecuador egyesült királyságbeli nagykövete szerint a műanyagok teljes életciklusát bele kellene foglalni a mandátumba. „Egyértelmű, hogy nem tudjuk kezelni azt a műanyagmennyiséget, amelyet előállítunk” – nyilatkozta.
Bethanie Carney Almroth, a Göteborgi Egyetem szakembere és az új jelentés társszerzője szerint a műanyagokat ma már a bolygó legeldugottabb helyein és az emberi testben is megtalálni. Mint hozzátette, a műanyagok összetett anyagok, amelyek a bolygó számos rendszerében kárt okoznak.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:00, péntek | Helyi
Mikulásváró Bősárkányban
Jelentkezési határidő november 27.
2024. November 21. 16:00, csütörtök | Helyi
A Pannon-Víz nevében próbálkoznak telefonos csalók
Felhívás