Hírek
2021. Március 05. 13:00, péntek |
Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Huszonhárom szabadtéri tűzesetben három hektárnyi terület égett már le a megyében
Mivel kell tisztában lenni szabadtéri tűzgyújtás előtt?
Az enyhülő időjárás miatt egyre többen kezdenek neki a kerti munkálatoknak, emiatt emelkedik a szabad területi tüzek száma. Legutóbb tegnap délelőtt Tét-Ürgehegyen volt szükség a tűzoltókra, ahol mintegy száz négyzetméteren égett a száraz fű.
Győr-Moson-Sopron megyében március 5.-ig már huszonhárom esetben riasztották a tűzoltókat szabadtéri tüzekhez. A tűzesetek során több mint három hektárnyi terület égett le.
A szabadtéri tűz kialakulásának különösen kedvez a most következő időszak, hiszen a még száraz növényi részek könnyen lángra kapnak, a szeles időben pedig a legkisebb tűz is gyorsan továbbterjedhet.
A szabadtéri tüzek túlnyomó többsége emberi gondatlanságra, felelőtlenségre vezethető vissza, holott sokat tehetünk azért, hogy megóvjuk környezetünket és a levegő tisztaságát.
Szabadtéri tűzgyújtás előtt az alábbiakkal kell tisztában lenni:
Belterületen csak ott szabad kerti zöldhulladékot égetni, ahol ezt a települési önkormányzat rendeletben szabályozza. (Erre a veszélyhelyzet fennállásáig van lehetőség) Az önkormányzati rendeletek meghatározzák az égetés napját, valamint az időkeretet is. Amennyiben nincs ilyen rendelet, tilos az égetés.
A külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése bejelentéshez kötött, amelyet a munkálatok előtt öt nappal kell az illetékes hivatásos katasztrófavédelem területi szervnél írásban jelezni.
A kerti bográcsozást, sütögetést továbbra sem tiltja jogszabály.
Emellett fontos tudnivaló:
Tűz soha nem hagyható felügyelet nélkül.
Legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag (víz, homok, tűzoltókészülék).
Gondoskodni kell a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla).
Feltámadó szél esetén azonnal el kell oltani a tüzet.
A tüzelés befejezését követően gondosan oltsa el a tüzet, az oltáshoz használjon vizet, a tüzelés helyét takarja le legalább 5 centiméter vastagságú földdel a visszagyulladás megakadályozásának érdekében!
Baj esetén hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét.
A szabályok megszegője tűzvédelmi bírsággal is sújtható, amely – az okozott károk megtérítésén felül – az előidézett károk mértékétől függően 20 ezer forinttól 3 millió forintig is terjedhet.
A katasztrófavédelem a kerti égetés helyett a környezetünket és egészségünket kímélő komposztálást, vagy a kerti hulladék hullladékudvarba szállítását javasolja mindenkinek.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 09:00, szombat | Helyi
Január végén megszünteti a Telekom a műholdas televíziós szolgáltatást
Mit lehet tenni?
2024. November 22. 09:00, péntek | Helyi
Mikulásváró Bősárkányban
Jelentkezési határidő november 27.