Hírek
2020. November 11. 09:00, szerda |
Helyi
Forrás: ORFK Kommunikációs Szolgálat
Gondolkodj, mielőtt kattintasz! A járványügyi helyzet miatt nő az internetes vásárlás aránya
Ki az a csomag-stróman?
Az E-commerce 2020 nemzetközi akció célja az online csalások, illetve az ezt megelőző illegális kártyaadatszerzések lehetőségének visszaszorítása, amely – közvetve vagy közvetlenül – a vásárlókat, a kereskedőket, a csomagküldő szolgálatokat és a pénzintézeteket egyformán sújtja. Az ezek elleni fellépés közös érdek, ezért a magyar rendőrség is csatlakozott az akcióhoz.
A figyelemfelkeltő kampány során 16 ország bűnüldöző szervei fogtak össze annak érdekében, hogy megakadályozzák az online kereskedelemben a bűncselekmények elkövetését.
A kampányról, annak tartalmáról, az akció eredményeiről és az e-kereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmények megelőzését szolgáló üzenetekről a rendőrség a Magyar Bankszövetséggel és Nemzeti Kibervédelmi Intézettel közösen 2020. november 10-én tartott sajtótájékoztatót.
Darázs-Horváth Zsófia rendőr százados, a Készenléti Rendőrség szakértő munkatársa kiemelte, hogy az online termékvásárlási csalások során – az elkövetési trendek jellegére tekintettel – a nyomozások eredményességéhez elengedhetetlenül szükséges az állami és a magánszektor szoros együttműködése, valamint a nemzetközi együttműködés.
Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség kommunikációs főtitkár-helyettese, tájékoztatója során a 2021 januárjától az online vásárlásoknál kötelező erős ügyfélhitelesítés bevezetésére hívta fel a figyelmet, valamint elmondta, hogy az internetes vásárlások biztonsága terén Magyarország kimagaslóan jól teljesít: a 2019-ben lebonyolított 146,8 millió internetes vásárlás esetén 1 millió tranzakcióból csupán 33 volt netes csalással érintett. Ez a kedvező eredmény azonban csak az ügyfelek óvatos és tudatos magatartásával tartható fenn.
Bor Olivér nemzetbiztonsági százados, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet sajtóreferense tájékoztatója során kiemelte, hogy az online csalók egyre kifinomultabb módszerekkel szedik rá áldozataikat, ezért fontos, hogy az év ezen időszakában fokozottan figyeljünk online tevékenységeinkre, különösen a vásárlások során. Az egy hete lezárult Európai Kiberbiztonsági Hónap mottója is erre utalt: Gondolkodj, mielőtt kattintasz!
Az online kereskedelem, a bankkártyás fizetés és utalás terjedésével és népszerűségével a téma természetesen évről-évre aktuálisabb. Az idei évben jellemzővé vált a járványügyi helyzet miatt az online rendelés, kiszállítás, nem készpénzes fizetés előtérbe kerülése, ez azonban az ünnepek közeledtével még nagyobb teret hódít majd a kereskedelmi szektorban.
Ha vásárlóként
nem akar bűncselekmény (csalás vagy az adatainak jogosulatlan megszerzése) áldozatává válni;
áldozattá vált, és kártérítést venne igénybe (bankkártyás fizetés esetén erre van lehetőség);
sértetté vált és szeretne segíteni az elkövető azonosításában:
Ajánljuk figyelmébe az online vásárlás 11 aranyszabályát
Vásároljon megbízható forrásból!
Ellenőrizze a véleményeket és értékeléseket a kereskedőről, termékről!
Gondolja át kétszer, mielőtt fizet!
Használjon bankkártyát, amikor online vásárol!
Ellenőrizze, hogy a vásárlás nem jár-e ismétlődő díjfizetéssel!
Ne küldjön pénzt ismeretlen személynek!
Ne küldje el bankkártya-adatait e-mailen vagy lefotózva!
Ha nem vásárol, ne adja meg a kártyaadatait!
Ellenőrizze a weboldal fizetési biztonságát!
Győződjön meg az adatátvitel biztonságáról!
Mentse el az összes, online vásárláshoz kapcsolódó dokumentumot!
Ha eladóként az online felületeken biztonságosan és nyugodt lelkiismerettel akar értékesíteni, akkor az alábbi 5 tanácsot érdemes megfogadnia:
Ismerje termékét!
Ismerje ügyfelét!
Alkalmazzon biztonságos fizetési módszert!
Használjon megbízható házhozszállítási rendszert!
Tartsa biztonságban az adatokat!
Ne váljon csomag-strómanná!
Az interneten újabb csábító munkalehetőség terjed, amivel sokakat megtéveszthetnek, ezért a kampány az erre való figyelemfelhívásra is kiterjed. A bűnözők álláshirdetésnek álcázva tévesztik meg a munkakeresőket. A munka egyszerűnek tűnik, a megbízó nevére érkezett csomagot át kell venni, majd továbbküldeni egy megadott címre. A könnyű pénzkereseti lehetőség azonban bűncselekményt rejthet, a jóhiszemű álláskereső általa bűnözők strómanjává, ezáltal bűntársukká válik.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 16:00, szombat | Helyi
Fénytraktor felvonulást szerveznek Beledben
Jelentkezőket várnak.
2024. November 23. 13:00, szombat | Helyi
Tűzoltóautót kapott a Páli Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Osztrák tűzoltók ajándéka.
2024. November 23. 09:00, szombat | Helyi
Január végén megszünteti a Telekom a műholdas televíziós szolgáltatást
Mit lehet tenni?