Hírek
2011. Október 10. 07:17, hétfő |
Belföld
Forrás: HírTV
Ez alapján eldöntheti, melyik lakást vegye meg
Január elsejétől kötelező lesz az ingatlanokról energiatanúsítványt készíteni adás-vétel esetén.
A legjobb besorolást az a lakóház kaphatja, ahol a legkorszerűbb a szigetelés és a fűtési rendszer. Az energiatanúsítvány egyben javaslatot is tartalmaz az energiafelhasználás javítására, a hazai lakások ugyanis – energetikai szempontból – zömmel elavultak.
Az energiatanúsítvány alapján kiderül, mennyire korszerű egy lakás hőszigetelése és fűtési berendezése. Január elsejétől viszont használt lakás és lakóház eladásakor is kötelező lesz energetikai térképet csináltatni, ami már a tulajdonost terheli.
Bencsik János klíma- és energiaügyi államtitkár kifejtette: a Belügyminisztériumtól kapott tájékoztatás alapján fix hatósági tarifa kerül megállapításra a tanúsítványok elvégzésével kapcsolatosan. Felhívta a figyelmet arra: hogyha bebizonyosodik, hogy egy-egy ingatlan, lakóotthon energia-takarékossági szempontból nagyon jó mutatókkal rendelkezik, akkor az annak az ingatlannak a későbbi hasznosítási bevételeiben is megjelenik, akár az értékesítés, akár pedig a bérbeadás területén.
Ezzel az ingatlanszakértő is egyetért, mert egy kiváló energiatanúsítvány több hasonló adottságú ingatlan esetén döntő tényező lehet a vevő választásánál. „Ingatlanpiaci szempontból mindenképpen egy üdvözlendő, jó lépés ez” – jelentette ki Déry Attila, az Otthoncentrum vezető elemzője. Hangsúlyozta: „egy objektív összehasonlító eszköz lesz így a vevő kezében ahhoz, hogy ingatlanokat, lakásokat össze tudjon hasonlítani”. A szakértő szerint az árakra is nagy valószínűséggel hatással lesz. Elsősorban az ingatlan eladhatósága az, ami jelentősen nőni fog a tanúsítvány által, illetve ha minél magasabb energiaosztályt ér el az adott ingatlan.
Az energiatanúsítvány elkészíttetésének árát rendelet szabályozza: munkaóránként nem lehet több 5500 forintnál, az ugyanakkor nincsen maximálva, hogy egy-egy igazolás mennyi ideig készülhet. A szakértő azt mondja: egy régebbi ház felmérése akár 40-50 ezer forintba is kerülhet, társasház esetén viszont – ha az egész házra készítik el az energiatérképet – alig pár ezer forint, és utóbb lakásonként külön is felhasználható.
Nagy István Attila épületenergetikai szakértő kifejtette: „az épületnek meg kell vizsgálni a külső, fűtött teret határoló szerkezeteit. Ez jelenti padlószerkezetet, falat, tetőszerkezetet, nyílászárókat, illetőleg a gépészeti rendszereket: fűtést és ami a melegvíz-hálózatot ellátja. Mint mondta, a besoroláskor a legjobb kategória az „A+”. A szakértő hozzátette: „A most hatályos jogszabályok szerint új házakat már csak úgy lehet építeni, hogyha legalább C kategóriát, vagy annál jobb minősítést kapnak. A magyar átlagra azt kell mondani, hogy sajnos rosszabb, tehát valahol az „F” kategória környékén van igazából.”
Az energiatanúsítvány érvényessége tíz év, ha addig nem változik semmilyen körülmény, ami alapján készült. Nem kell viszont elkészíttetni a dokumentumot, ha az épület műemlék, vagy ha egyáltalán nem fűtött, és nem kötelező öröklés vagy ajándékozás esetén sem. (pr)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –