Városlista
2025. április 18, péntek - Andrea

Hírek

2012. November 09. 17:00, péntek | Helyi
Forrás: Csorna Város Önkormányzata

Csorna 1956-os vesztesége

Csorna 1956-os vesztesége

Helytörténeti kutatás a kivándoroltakról, életükről új hazájukban.

Tisztelt csornai és Csornáról elszármazott polgárok!

A csornai 1956-os események kutatása során összeállítottam egy listát azokról, akikazokban a vészterhes időkben hagyták el a jobb és szabadabb élet reményében Csornát. Az ittmegtekinthető táblázat az eddig tudomásomra jutott menekülők nevét és azt az országottartalmazza, ahol letelepedtek.
Az Önök segítségével szeretném pontosítani a névsort, ami alapján már tudni lehetne,hogy hányan és mely országokba szóródtak szét városunk akkori polgárai. A remélhetővisszajelzések alapján talán az is kiderülne, melyik korosztály, foglalkozási csoport hagyta elCsornát, és hogyan sikerült beilleszkedniük az új hazájukban. Távol áll tőlem, hogy bárkinek iskellemetlenséget okozzak, vagy fájó sebeket tépjek fel, ezért a lista megjegyzés rovatában csak azesetleges halálozás és a névsorban szereplők rokonságának feltüntetése szerepel.

A kutatást szeretném folytatni, ezért az adatok és az események pontosítása miatt akövetkezők érdekelnének:

Tudnak-e olyanról, aki nem szerepel a névsorban, de 1956 ősze és 1957 tavasza közötthagyta el Csornát?

Tudnak-e olyanról, aki szerepel a névsorban, de tudomásuk szerint nem 1956-ban távozottkülföldre, illetve hamarosan visszatért onnan?

Milyen munkakörökben tudtak elhelyezkedni a nyugatra távozott csornaiak?

Tudnak-e olyanról, aki még él a listán szereplők közül, és beszélne a csornai
eseményekről?

Tudnak-e a korabeli eseményeket ábrázoló csornai vonatkozású fényképfelvételekrőlvagy más jellegű dokumentumokról (pl. röplap, nemzetőr igazolás, feljegyzés,naplórészlet)?

Kérem, ha valaki információt tud adni a fenti kérdések bármelyikéről, illetve, ha ki tudjaegészíteni a névsort vagy a lista bármelyik adatát (születési év, befogadó ország, halálozáséve) pontosítani tudja, akkor jelezze a következő elérhetőségek bármelyikén:

Szalay Balázs, 9300, Csorna, Andrássy u. 54.,

szalaybalazs@freemail.hu , 30/284-1584

Ez a felhívás az 1956-os csornai forradalom eseményeinek és következményeink minélpontosabb megörökítése érdekében született, de örömmel veszem, ha Csorna történeténekbármelyik korszakából kapok felvilágosítást.
Ezúton is szeretném megköszönni Csorna Város Önkormányzatának a közzététel
lehetőségét, illetve mindazok segítségét, akik emlékeik megosztásával hozzájárultak e névsor és akönyv összeállításához.
Megtisztelő figyelmüket és segítségüket előre is köszönöm.

Szalay Balázs, tanár, helytörténeti kutató

Címkék: 1956, csorna, helytörténet

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 18. 16:00, péntek | Helyi

Az első negyedévben 93 lakástűz volt a megyénkben

Ezekben a tüzekben 2 ember életét veszítette, 9-en pedig megsérültek.

2025. Április 18. 13:00, péntek | Helyi

A közösségi média, influenszerek, ismert sportolók is segítenek

Évértékelőt tartott a Közlekedési Balesetmegelőzési Bizottság

2025. Április 18. 11:10, péntek | Helyi

A Rábaközben szigorú szabályokat vezettek be a száj- és körömfájás járvány megfékezésére

Nagy fenyegetést jelent az agresszívan terjeszkedő járvány.

2025. Április 18. 10:35, péntek | Helyi

Rábapordányt is elérte a száj-és körömfájás járvány

Bóna Szabolcs, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt igazgatóságának elnöke nyilatkozata.