Városlista
2025. február 5, szerda - Ágota

Hírek

2025. Január 16. 16:00, csütörtök | Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Balhé az iskolában

Balhé az iskolában

Bűnmegelőzési interaktív foglalkozás Kapuváron.

"Balhé a suliban" – Rendhagyó bűnmegelőzési foglalkozás a Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda Kapuvár intézményben.

Varga András rendőr őrnagy, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőrfőkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának főelőadója interaktív foglalkozást tartott a diákok által elkövethető bűncselekményekről, amelyek sokszor ártalmatlannak tűnnek.

Egy rendőrségi tájékoztatóban olvasható, hogy hazánk iskoláiban tapasztalható az erőszakos, agresszív cselekmények gyakoribbmegjelenése, és azok fokozódása. A háttérben sokszor vélt, vagy valós sérelmekállnak, de egyre többször jelenik meg a motiválatlan erőszak is. Az oktatás-neveléselméleti és gyakorlati szakemberei itthon és külföldön is egyre többet foglalkoznak azzal, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy az ilyen jelenségeket elkerülhessük, megelőzhessük, vagy legalább idejében felismerhessük a lehetséges kiváltó okokat.

Gyermekeink biztonsága és a jövő generációjának az erőszakmentes, önrendelkezés körébe tartozó biztonságos életvitelre nevelése alapvető társadalmi érdek. Az iskolán belüli erőszak kezelését azonban megnehezíti a tanárok azon érzése, hogy jogaik és lehetőségeik korlátozottak, ezzel szemben a tanulói és gyermeki jogok a diákokban egyre tudatosabbá válnak, a szülők az esetek egy részében nem partnerei az iskolának, illetve az, hogy a segítő intézmények, szakemberek túlterheltek.

A gyermek erőszakos, agresszív viselkedését minden életkorban komolyan kell
venni. Csak Magyarországon az elmúlt három évben több mint 15 százalékkal nőtt az ilyen esetek száma. A szülőket és a gyerekkel egyéb kapcsolatban álló felnőtteket, noha aggodalommal tölti el az effajta viselkedés, gyakran elintézik az egészet azzal a reménnyel, hogy a gyerek majd úgyis kinövi azt. Pedig a gyermek erőszakos viselkedését - bármely életkorban jelentkezik is - komolyan kell venni.

Szükséges, mi több, elvárható, hogy a bajban lévő gyermekek, tanulók iskolai
magatartását, jelzéseit diáktársaik és az ott dolgozók fel tudják ismerni, jól tudják értelmezni, és elsősorban annak tekintsék, amit ténylegesen jelent, ne annak, ahogyan megnyilvánul.
Segíteni kell a gyermekeket, hogy érzelmeik kifejezése, konfliktusaik ne
erőszakos cselekedetekbe torkolljanak. Meg kell előzni, hogy egy meggondolatlan
lépéssel ne kerüljenek „parkoló pályára”. Támogatni kell őket abban, hogy az iskolában meg tudják állni a helyüket, és meg kell tanítani őket arra, hogy ne tegyék, de ne is tűrjék el az erőszakot, és tudatni kell velük, hogy ha ilyen helyzetbe kerülnek, a rendőrséghez bizalommal fordulhatnak.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 04. 16:00, kedd | Helyi

Tudományos pályázatot írt ki a katasztrófavédelem

Pályázati kiírás

2025. Február 04. 13:00, kedd | Helyi

A Rábaközből Európa csúcsaira

A Rábaközi Hegymászók Egyesülete élénybeszámolója a könyvtárban.

2025. Február 04. 09:00, kedd | Helyi

Halálos áldozata is volt a múlt heti közlekedési baleseteknek

Az 5. héten történt

2025. Február 03. 16:00, hétfő | Helyi

Amikor újra teret engedtünk a víznek - A Nyirkai- Hany

Vasárnap volt a Vizes Élőhelyek Világnapja