Hírek
2024. Május 04. 19:00, szombat |
Külföld
Forrás: Greenpeace Magyarország
38 éve robbant fel a csernobili atomerőmű
Az Ukrajnában zajló háború nukleáris létesítményeket veszélyeztet.
38 éve robbant fel a csernobili atomerőmű, a történelem legnagyobb nukleáris katasztrófáját okozva. Hiába a csaknem 4 évtizedes évforduló, az Ukrajnában zajló háború nukleáris létesítményeket veszélyeztet. A zaporizzsjai atomerőmű törvénytelen orosz katonai megszállása folyamatos kockázatot jelent, ami egy újabb rettenetes katasztrófa bekövetkezésével fenyeget.
A csernobili katasztrófa örökre emlékeztetőül szolgál arra, hogy milyen szörnyű következményei lehetnek az atomenergia használatának. 1986. április 26-án egy tesztkísérlet során felrobbant az Ukrajnában található erőmű reaktora és óriási mennyiségű radioaktív szennyeződés jutott Európába, majd az egész északi féltekére. Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területén milliókat érintett és érint máig a 4. reaktor katasztrófája miatt a környezetbe került sugárzó szennyezés.A katasztrófa közel négy évtizede történt, de hatása még mindig érezhető, mérhető.
38 évvel később ismét fenyeget a nukleáris katasztrófa kísértete. Az Ukrajna délkeleti részén lévő zaporizzsjai atomerőmű jelenleg is tartó, a Paks II. építésével megbízott Roszatom részvételével történő orosz katonai megszállása beláthatatlan következményekkel járhat. Ez Európa legnagyobb atomerőműve, a világ 10 legnagyobb atomerőművének egyike. Az erőmű katonai elfoglalása nemcsak Ukrajnát és a vele szomszédos országokat, hanem egész Európát veszélybe sodorhatja.
Azáltal, hogy fegyverekkel tartják sakkban az atomerőmű ukrán dolgozóit, hogy szándékosan támadják katonai eszközökkel Ukrajna energetikai infrastruktúráját, az orosz hadsereg hatalmas kockázatnak teszi ki az országban működő atomerőműveket is, mivel ezzel a veszélyhelyzetben szükséges külső energiaellátás biztosítását fenyegeti. Az orosz fegyveres erők és a Roszatom orosz állami vállalat magatartása olyan katasztrófával fenyeget, ami a Csernobilhoz vezető szovjet mentalitást idézi: amikor a hatalmi szempontok mentén figyelmen kívül hagyták az emberhez méltó élet, a környezet és a biztonság szempontjait. Ezért fontos az Ukrajnában zajló háború eseményei mentén emlékezni ma is Csernobilra, és arra, hogy mi okozta a katasztrófát: a kontrollálatlan hatalom felelőtlen, szándékos döntései és tettei.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.